AIRSOFT
Početna strana
TERMINI
Kalendar događaja
BLOG
Sve o airsoftu
GALERIJA
Slike sa dogadjaja
ČESTA PITANJA
Saznajte više
KONTAKT
Postavite pitanje
beoshot
Kategorije airsoft replika
Airsoft replike dolaze u dosta varijanti, i, kao takve, kategorisane su kako bi se uneli raznolikost i balans u igru. Ovim člankom ćemo preći osnovne kategorije airsoft replika, pa i potkategorije koje se svrstavaju u njih.
Automati i jurišne replike
Verovatno je kategorija airsoft replika sa kojom ćete se najčešće susretati. Preporučuje se baš kao prva replika zato što su dozvoljene na gotovo svim terenima. U ovu kategoriju spadaju modeli koji predstavljaju replike koje, kada je reč o pravim, takođe spadaju u tu kategoriju. Ukoliko se radi o nekim fiktivnim modelima, bitno je da svojim dimenzijama i karakteristikama spadaju u klasu jurišnih. Najpopularniji modeli jurišnih replika su AK, M4, G36, AUG, G3 i slični. Kod automata su to MP5, P90, MP7, PP-19 i drugi. Što se tiče airsoft pravilnika, ova kategorija replika je ograničena na izlaznu snagu od 1,5J.
Sidearm - pištolji
U ovu kategoriju spadaju replike pištolja, revolvera i sličnih modela. Predstavljaju obavezan deo loadouta snajperiste i korisnika DMR-a. Postoje i gasne i električne replike, ali su se gasne pokazale kao zanimljivija i efikasnija opcija. Najpopularniji model pištolja u airsoftu je definitivno Glock 17, dok u druge poznate modele spadaju Beretta M92, Colt 1911, Sig Sauer P226, AAP-01 i drugi. Pravilnikom su takođe ograničeni na 1,5J, ali u praksi do tog broja stižu uglavnom replike na C02 i green gas bez trzaja, dok ostale imaju snagu manju od 1J.
Sačmare
Sačmare su replike kraćeg dometa koje se uglavnom koriste za igru na zatvorenom ili CQB terenima. Vrlo često poseduju mogućnost da odjednom ispale 3 ili 6 kuglica, što ih čini idealnim za igru na blizinu. Svojim izgledom i dimenzijama su vizuelno identične ili približno iste pravim sačmarama. Nisu ograničene samo na replike takozvanih “pumparica”, već postoje i poluatomatske replike, kao i one sa mogućnošću automatske paljbe, koje su zabranjene na većini terena. Pravilnik je ove replike smestio zajedno sa jurišnim i ograničio ih na snagu od 1,5J.
DMR
Ovo je kategorija snajperskih replika koje imaju mogućnost poluautomatske paljbe. Veoma su korisna podrška na terenu, ali zbog svojih karakteristika, korišćenje DMR replika je ograničeno na određene terene na otvorenom. Ovo je primarno zato što su pravilnikom ograničene na snagu od 2,3J i minimalnu razdaljinu sa koje se može dejstvovati od 20m. Samim tim, DMR replike su zabranjene na cqb i manjim terenima. Među najpopularnije modele DMR replika spadaju SR-25, Dragunov, HK-417, G3, M14 i slične. Bitno je napomenuti da je zbog propisane minimalne razdaljine dejstvovanja svaki igrač sa DMR replikom u obavezi da sa sobom nosi pomoćno oružje, tj. sidearm sa kojim može dejstvovati na rastojanjima ispod propisanih.
Snajperi
Snajperske replike čine airsoft replike koje funkcionišu po principu repetiranja nakon svake ispaljene kuglice. To su replike oružja kao što su AWP, SV-98, M24, Kar 98K, Intervention i slični modeli. Slično DMR replikama, snajperske replike poseduju veću snagu, kao i minimalnu propisanu razdaljinu dejstvovanja. Kod snajpera je ta snaga ograničena na 3,3J, a razdaljina dejstvovanja na minimum 30 metara. Isto tako, svaki snajperista mora da poseduje pomoćnu repliku kojom bi dejstvovao ispod propisane razdaljine. Zbog svoje velike snage i minimalne razdaljine dejstvovanja dozvoljene su samo na određenim terenima na otvorenom.
Mitraljezi
Mitraljezi predstavljaju bitnu podršku svakom timu. Karakterišu ih velike dimenzije i težina, ali i velika vatrena moć i kapacitet kuglica. Dobro postavljeni mitraljez može zadržati veliki broj neprijateljskih igrača. Neke od najpoznatijih replika mitraljeza su M249 SAW, RPK, PKM, Mk43 i drugi modeli. Pravilnikom su ograničene na snagu od 1,9J i minimalnim propisanim rastojanjem za dejstvovanje od 20 metara. Kao i snajperi, nisu dozvoljene na svim terenima.